Uvodno predavanje Ajurveda
Kaj je Ajurveda?
Ajurveda je starodavna veda o modrosti življenja, katere začetki segajo 5000 let nazaj. Dobeseden prevod pomeni »veda o življenju in dolgoživosti«. Stari indijski modreci so z opazovanjem življenja prišli do spoznanj, ki so se širila v začetku z ustnim izročilom, kasneje pa so nastajala besedila. Danes so se starodavne modrosti izkazale za zelo učinkovite pri iskanju ravnotežja v človeku, pri zdravljenju bolezni in iskanju notranjega miru in se širijo po vsem svetu. V EU prednjačita Anglija in Nemčija.
Ajurveda je najbolj poznana kot tradicionalni sistem zdravljenja na podlagi uravnovešanja energij v telesu. Stari indijski modreci, imenovani rišiji, so v svojih globokih meditacijah in uvidih že pred 5000 leti spoznali natanko to, kar sedaj dokazuje znanost in sicer: človek in vse v vesolju je samo energija, ki vibrira na različnih frekvencah in se našim čutom kaže kot oblika. Pojavni svet oziroma nivo oblik je v resnici energija, ki se stalno spreminja. To spoznanje je temeljno načelo zdravljenja v Ajurvedi, saj vse temelji na edinstveni kombinaciji energij v posameznikovem telesu (energijski profil posameznika).
Če opazujemo ljudi okoli sebe kaj kmalu ugotovimo, da smo si zelo različni tako po videzu kot po psihičnih lastnostih. Ko opažamo vse te razlike nam takoj postane jasno, da so različne tudi naše potrebe po spanju, hranjenju, ljubljenju, dejavnosti, učenju, zabavi, gibanju itd. Nekdo se po kratkem spancu zbudi čil in spočit, drug pa utrujen in zbegan. Nekdo lahko poje enkrat na dan veliko količino hrane in se ob tem čisto dobro počuti, nekdo mora za enako dobro počutje jesti vsaki dve uri. Nekdo lahko je težjo in kuhano hrano, pa je povsem v redu, nekdo je v glavnem surovo, pa se tudi čisto dobro počuti. Zanimivo, kajne ?
Prav to me je najbolj navdušilo v Ajurvedi – ponuja nam razlage, zakaj smo vsi enkratni, zakaj vsako telo deluje malo drugače. Seveda tudi Ajurveda vsebuje nekaj generalnih napotkov npr.: hrano je potrebno dobro prežvečiti preden jo pojemo, najboljše je iti spat okrog 22.ure zvečer, vendar je že v dolgosti spanja razlika – osebki s pretežno energijo Vata ga potrebujejo 8 ur ali več, drugi pa lahko precej manj – tudi 6 ali 7 ur zadostuje.
Po Ajurvedi ljudje potrebujemo različno hrano, različno življenjsko rutino, različen način vadbe oz. športa, skratka smo si zelo različni. S hrano in dejavnostmi ter čutnimi dražljaji lahko svojo energijo uravnovešamo ali spravljamo iz ravnotežja. Če svojo energijo uravnovesimo, potem smo zdravi, zadovoljni, vitalni. Če z načinom življenja svojo energijo spravljamo iz ravnovesja, potem se počutimo slabo, zmanjkuje nam vitalnosti in radosti. Če to delamo zadosti dolgo, zbolimo. In to je temeljni princip, na katerem sloni Ajurveda: energijsko uravnovešen človek je zdrav človek.
In potem se takoj vprašamo: kako pa ugotovimo svoj energijski profil, kako ga spoznamo in opredelimo?
Tri vitalne energije - doše
V Ajurvedi je vse v svetu narejeno iz kombinacij petih velikih elementov: Eter, Zrak,Ogenj, Voda in Zemlja.
Pet velikih elementov se združuje v tri vitalne (osnovne) energije – doše in to so : Vata, Pita in Kapha. Doše oz. principi delovanja so v različnih razmerjih prisotni v vsakem od nas. Uravnavajo vse fiziološke in psihološke procese v telesu in umu ter so prisotne v vsaki celici, tkivu in organu. Z njimi lahko opišemo vse telesne značilnosti, duševne zmogljivosti in čustvena nagnjenja.
Ko so v ravnovesju proizvedejo plemenite lastnosti kot so razumevanje, sočutje in ljubezen. Ko njihovo ravnovesje uničijo stres, neustrezna prehrana, vremenski pogoji ali drugi faktorji, lahko povzročijo negativna čustva kot na primer jezo, strah, pohlep, žalost, negotovost in zbeganost.
Doš ne moremo zaznati s čutili, lahko pa zaznamo njihove lastnosti.
Popolno zdravje in dobro počutje lahko dosežemo samo takrat, ko doše skupaj delujejo harmonično. Doše se nenehno spreminjajo zaradi načina našega življenja, sprememb in vplivov iz okolja. Ajurvedo uporabljamo za to, da jih ohranimo v ravnotežju, ki je zdravo za nas. Če je ravnotežje doš v nas porušeno, z Ajurvedo znova vzpostavimo ravnotežje in dosežemo popolno zdravje.
Doše uravnovešamo s pravilno prehrano (vrsta in priprava hrane), dnevno rutino, primerno vadbo in umirjanjem uma. Če poznamo energijski profil posameznika, lahko zanj določimo hrano, primerno vadbo in dnevno rutino, ki ga bo uravnovešala.
Bistvo:
- Ajurveda je »veda o življenju in dolgoživosti« in ima izkušnje stare 5000 let.
- Po Ajurvedi je vsak posameznik unikatna zmes treh energij – doš.
- Če so te energije v ravnotežju je človek zdrav, vitalen in radosten.
- Energijski profil vsakega človeka ja možno spoznati.
- S pravilno prehrano (vrsta in priprava), dnevno rutino in primerno vadbo, zelišči, barvami in vonji je možno uravnovesiti posameznikovo energijo.